Kiedy wybrać się do psychologa?

Na wizytę do psychologa zazwyczaj decydujemy się w ostateczności, gdy dochodzi do dramatu w formie prób lub myśli samobójczych bądź zachowań na tyle nieprzyjemnych, że nie da się już z nimi funkcjonować. Wynika to z faktu, że wypieramy z głowy myśl, że to właśnie nam potrzebna jest pomoc psychologiczna. A przecież działać zacząć można dużo wcześniej. Im szybciej zgłosimy się po pomoc, tym prędzej ją dostaniemy.

Kiedy zastanawiamy się czy psycholog lub psychoterapeuta będzie dla nas odpowiednim wyborem, na pewno zdajemy już sobie po części sprawę, iż w jakimś stopniu nie radzimy sobie ze swoim życiem.

zdj_176

Należy zadać sobie wówczas parę pytań: czy moje problemy utrudniają mi działanie na co dzień? Czy jestem w stanie sam/sama poradzić sobie z istniejącą sytuacją? Jakie byłoby moje życie, gdyby istniała możliwość jego zmiany? Czy wolę, aby moje teraźniejsze życie się zakończyło?

Są to pytania, które pozwalają nakierować pacjenta i uświadomić mu, jak wielki jest problem i kiedy warto odwiedzić psychoterapeutę. Warto pamiętać, że psychoterapia jest dedykowana nie tylko osobom ze stwierdzonymi chorobami psychicznymi czy też zaburzeniami, ale także dla tych osób, które nie mogą uporać się z ciężkimi przeżyciami, bezsennością, blokadami społecznymi i sytuacjami, które zaburzają codzienne życie.

Porada psychologiczna pozwoli nam skonsultować nasz problem i wyjaśnić wątpliwości z nim związane. Kiedy widzimy, że ktoś z bliskich nam osób nie radzi sobie z życiem, nie bójmy się polecić jej wizytę w poradni, gdyż tym sposobem możemy uratować jej życie.

Skuteczny psychoterapeuta to nie tylko fachowiec od najczęściej występujących chorób psychicznych, psychoz, zaburzeń jedzenia, zaburzeń osobowości i nerwic, ale również doskonały doradca i trener, który wspiera pracę pacjenta nad jego problemami. Pokazuje korzystne rozwiązanie sytuacji i sprawy, nad którymi trzeba zapanować, natomiast pacjenta należy realizowanie wyznaczonych zamierzeń w taki sposób, by osiągnąć psychiczną równowagę. Wzajemna współpraca na linii lekarz-pacjent jest w tym przypadku konieczna, aby uzyskać finalnie korzystny efekt i rzeczywiście pozbyć się problemu.

jaki psychoterapeuta
W jaki sposób zostać psychoterapeutą?

Jak zostać psychoterapeutą, jak dużo zarabia psycholog, które studia trzeba skończyć, żeby wspierać ludzi? Odpowiedzi na takie oraz podobne pytania, które zadają sobie nieraz młodzi ludzie stojący przed wyborem swojej ścieżki kariery znajdziesz w tym artykule. Różnice pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą Jedną z podstawowych zawodzie psychoterapeuty...

Pierwszy raz u psychologa

Pierwsze spotkanie z psychologiem, szczególnie jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z tą dziedziną, może wywołać rozmaite obawy oraz wyobrażenia, które po kilku spotkaniach będą wywoływać uśmiech na naszych twarzach. Na pewno pojawiają się wyobrażenia rodem ze starych filmów o szpitalach psychiatrycznych i obawa przed zbytnio stresującymi doświadczeniami.Oczywiście - bezpodstawnie. Pierwsza wizyta polega między innymi na wstępnej rozmowie, rozeznaniu w problemie. Pojawią się pytania o środowisko, bliskie otoczenie, przyczyny zgłoszenia się na doradztwo u psychologa....

Jaki sposób psychoterapii wybrać?

Każdy, kto zdecydował się na podjęcie psychoterapii zastanawia się, w jakie miejsce się udać, jakiego typu leczenie będzie dla niego właściwe i jak wybrać właściwego psychoterapeutę . Od czego zapoczątkować poszukiwania a także co powinniśmy wiedzieć o psychoterapii, aby odpowiednio wybrać psychoterapeutę? Informacje znajdziemy pod spodem. Jaki typ psychoterapii będzie dla nas właściwy?...

Kategorie