Jaki sposób psychoterapii wybrać?

Każdy, kto zdecydował się na podjęcie psychoterapii zastanawia się, w jakie miejsce się udać, jakiego typu leczenie będzie dla niego właściwe i jak wybrać właściwego psychoterapeutę. Od czego zapoczątkować poszukiwania a także co powinniśmy wiedzieć o psychoterapii, aby odpowiednio wybrać psychoterapeutę? Informacje znajdziemy pod spodem.

Jaki typ psychoterapii będzie dla nas właściwy?

zdj_43

Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje parę szkół psychoterapii i z pewnością nie każda z nich będzie pasującą metodą do leczenia naszych zaburzeń. Do najlepszych szkół psychoterapii należą: szkoła psychodynamiczna, badawcza, humanistyczna, kognitywna, systemowa, Gestalt. Każdy psychoterapeuta obiera jakąś ze szkół i uczy się jej gruntownie przez wiele lat - na początku na studiach psychologicznych magisterskich, później na osobistej psychoterapii, która zamyka się zyskaniem uprawnień do bycia psychoterapeutą.

Każda ze szkół różnią się od siebie nie tylko sposobem realizowania spotkań i dochodzenia do zdrowia, ale także okresem trwania. Najdłuższa jest psychoanaliza - nierzadko potrzeba kilku lat, aby dotrzeć do sedna sytuacyj. Bywa to frustrujące dla pacjentów, notorycznie żalą się na forach internetowych, że terapia jest nieskuteczna, zaś psycholog stawia sobie kolejny dom za kapitał swoich pacjentów dzięki swojemu siedzeniu i bezczynnemu słuchaniu problemów. W rzeczywistości psychoterapia w podejściu psychodynamicznym, czyli psychoanaliza polegająca właśnie na kierowaniu pacjenta w taki sposób, aby na własną rękę dotarł on do rozwiązania swoich problemów osobowościowych. Taka forma psychoterapii jest wiec dobry dla osób, które mają dogłębne zaburzenia osobowości, i nerwice.

zdj_45

Zdecydowanie bardziej nastawiona na interakcję pomiędzy pacjentem oraz terapeutą jest psychoterapia poznawcza. Tego rodzaju leczenie opiera się na założeniu, że przeszkody, które spotykają człowieka mogą zostać rozwikłane jeśli dotrzemy do rozwiązania myśląc logicznie. Niewiele jest tutaj odwołań do przeszłości, prędzej bada się obecne kłopoty i sytuacje, rozmawia się o teraźniejszym życiu pacjenta. W ów sposób uzdrawia się nieprawidłowy sposób myślenia, który wpędza nas w ciężkie położenie.

Psychoterapia w szkole Gestalt tymczasem koncentruje się na rozwoju człowieka, otwieraniu jego możliwości rozwoju.

Jak zatem widać powinno się przyjrzeć się konkretnym szkołom psychoterapii zanim zapoczątkujesz własne leczenie i dopiero wtedy szukać właściwego psychoterapeuty.

jaki psycholog
Pierwszy raz u psychologa

Pierwsze spotkanie z psychologiem, szczególnie jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z tą dziedziną, może wywołać rozmaite obawy oraz wyobrażenia, które po kilku spotkaniach będą wywoływać uśmiech na naszych twarzach. Na pewno pojawiają się wyobrażenia rodem ze starych filmów o szpitalach psychiatrycznych i obawa przed zbytnio stresującymi doświadczeniami.Oczywiście - bezpodstawnie. Pierwsza wizyta polega między innymi na wstępnej rozmowie, rozeznaniu w problemie. Pojawią się pytania o środowisko, bliskie otoczenie, przyczyny zgłoszenia się na doradztwo u psychologa....

W jaki sposób zostać psychoterapeutą?

Jak zostać psychoterapeutą, jak dużo zarabia psycholog, które studia trzeba skończyć, żeby wspierać ludzi? Odpowiedzi na takie oraz podobne pytania, które zadają sobie nieraz młodzi ludzie stojący przed wyborem swojej ścieżki kariery znajdziesz w tym artykule. Różnice pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą Jedną z podstawowych zawodzie psychoterapeuty...

Dlaczego w tak dużym stopniu boimy się wizyt u psychologa

W dzisiejszych czasach szeroko rozumianej tolerancji i akceptacji nowych społecznych zjawisk, psycholog czy psychoterapeuta nieustannie wydają się być hasłami, których nie opłaca się wypowiadać w towarzystwie. Konieczność konsultacji swoich problemów psychicznych ze specjalistą budzi w pacjencie lęk nie ze względu na samą wizytę, lecz głównie z uwagi na prawdopodobieństwo zostania odrzuconym przez społeczeństwo. Przyczyna niniejszego problemu wynika z niewystarczającej edukacji i błędnego myślenia, ...

Kategorie