W jaki sposób zostać psychoterapeutą?

zdj_36

Jak zostać psychoterapeutą, jak dużo zarabia psycholog, które studia trzeba skończyć, żeby wspierać ludzi? Odpowiedzi na takie oraz podobne pytania, które zadają sobie nieraz młodzi ludzie stojący przed wyborem swojej ścieżki kariery znajdziesz w tym artykule.

Różnice pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą

Jedną z podstawowych kwestii, które należy rozważyć rozmawiając o zawodzie psychoterapeuty jest zjawisko, że pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą jest duża przepaść: zarówno jeśli chodzi o strategię pracy, przygotowanie zawodowe, naukę i zarobki oraz sposobności znalezienia zatrudnienia. Młodzi ludzie wybierający szkołę raz za razem nie wiedzą o tym, że po psychologii nie zostaną samoczynnie psychoterapeutami. Psychologia to nurt studiów pozwalający na to, by zostać psychologiem, a więc posiadać dostęp do autoryzowanych narzędzi psychometrycznych, a dodatkowo żeby móc pracować w poradni zdrowia psychicznego. Psychologia ponadto ma wiele odmian, takich jak reklama, marketing, psychologia zdrowia albo sportu czy też psychologia kliniczna a także sądowa.

Co trzeba zrobić, by zostać psychoterapeutą?

zdj_53

Aby zostać psychoterapeutą, potrzebne jest skończenie psychologii ewentualnie pedagogiki lub pracy socjalnej, a potem przejście przez szkołę psychoterapii. W Polsce istnieje kilkanaście solidnych szkół psychoterapii, jednakże kształcenie w tych szkołach jest niesamowicie kosztowna. Przez kilka lat nauki przygotowującej do bycia psychoterapeutą należy wydać prawie 50 tysięcy złotych. Nie każdego niestety na to stać, zwłaszcza że ucząc się w takiej szkole nie możemy równocześnie pracować, bowiem same zajęcia psychoterapeutyczne są nadmiernie absorbujące.

Najłatwiej jest ludziom po psychologii

Na takie warsztaty trzeba też umieć się dostać: należy zdać odpowiednie egzaminy. Z tego oczywiście powodu dobrze jest studiować jednak psychologię, a nie pedagogikę gdy marzy nam się zostać psychoterapeutą. Poza tym środowisko terapeutów często burzy się, że terapeutami mogą zostać ludzie bez wykształcenia psychologicznego a nierzadko także interesanci niechętnie wybierają osoby bez psychologii na swoich terapeutów, chyba że dany psycholog ma niespotykane doświadczenie i wysoką efektywność.

Zarobki psychoterapeuty

Zarobki w tej specjalności są bardzo różne. Najwięcej naturalnie będzie zarabiać terapeuta, który prowadzi własną praktykę i który pracuje na własny rachunek. Trudno przyjmować dużą ilość klientów w tym zawodzie, toteż psychologowie nierzadko zespalają się w grupy i zapoczątkowują duże gabinety psychoterapeutyczne, przekazują sobie wtedy osobnych pacjentów. Nieproporcjonalnie mniej zarabia się niestety w państwowej służbie zdrowia, w szpitalach psychiatrycznych.

dobra szkoła
Dlaczego w tak dużym stopniu boimy się wizyt u psychologa

W dzisiejszych czasach szeroko rozumianej tolerancji i akceptacji nowych społecznych zjawisk, psycholog czy psychoterapeuta nieustannie wydają się być hasłami, których nie opłaca się wypowiadać w towarzystwie. Konieczność konsultacji swoich problemów psychicznych ze specjalistą budzi w pacjencie lęk nie ze względu na samą wizytę, lecz głównie z uwagi na prawdopodobieństwo zostania odrzuconym przez społeczeństwo. Przyczyna niniejszego problemu wynika z niewystarczającej edukacji i błędnego myślenia, ...

Pomoc rzetelnego psychologa

Właściwy psychoterapeuta to specjalista, który rzeczywiście ma bardzo dużo różnych możliwości, by efektywnie funkcjonować na rynku oraz zdobywać sobie licznych interesantów. Niestety obecnie z kłopotami natury psychicznej zmaga się sporo osób, którym trudno sobie z nimi poradzić. Jeśli macie Państwo taki problem zachęcamy od tego, aby rzeczywiście skorzystać z pomocy solidnego psychoterapeuty. ...

Pierwszy raz u psychologa

Pierwsze spotkanie z psychologiem, szczególnie jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z tą dziedziną, może wywołać rozmaite obawy oraz wyobrażenia, które po kilku spotkaniach będą wywoływać uśmiech na naszych twarzach. Na pewno pojawiają się wyobrażenia rodem ze starych filmów o szpitalach psychiatrycznych i obawa przed zbytnio stresującymi doświadczeniami.Oczywiście - bezpodstawnie. Pierwsza wizyta polega między innymi na wstępnej rozmowie, rozeznaniu w problemie. Pojawią się pytania o środowisko, bliskie otoczenie, przyczyny zgłoszenia się na doradztwo u psychologa....

Kategorie