Dlaczego w tak dużym stopniu boimy się wizyt u psychologa

W dzisiejszych czasach szeroko rozumianej tolerancji i akceptacji nowych społecznych zjawisk, psycholog czy psychoterapeuta nieustannie wydają się być hasłami, których nie opłaca się wypowiadać w towarzystwie. Konieczność konsultacji swoich problemów psychicznych ze specjalistą budzi w pacjencie lęk nie ze względu na samą wizytę, lecz głównie z uwagi na prawdopodobieństwo zostania odrzuconym przez społeczeństwo.

Przyczyna niniejszego problemu wynika z niewystarczającej edukacji i błędnego myślenia, iż choroby psychiczne i fizyczne mocno się różnią.

zdj_114

Nic bardziej mylnego. To właśnie od tego powinna rozpocząć się nasza droga z psychoterapią - od poczucia, iż nie jesteśmy ani inni, ani gorsi a ponadto, iż choroba psychiczna jest tak samo zwyczajną, występującą u pacjentów dolegliwością, jak choroby układu oddechowego, czy chociażby wrzody żołądka.

zdj_40

Piętnowanie osób, cierpiących na zaburzenia psychiczne skończyły się już dawno temu. Naprawdę to nie nasza wina, iż mamy tego rodzaju problemy i nie należy się tego wstydzić na przykład w poczekalni przychodni. Coraz częściej rozumiemy, iż każda osoba ma prawo do skorzystania ze wsparcia w radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami, dużą ilością emocji, czy skumulowanym cierpieniem, wywołanym rozmaitymi bodźcami.

Psychoterapeuta to nie tylko pomoc w pokonaniu przeszkód, będącymi ciężkimi do zniesienia dla naszej psychiki, ale poza tym dyskrecja oraz komfort w trakcie uczęszczania na spotkania. Cechą charakterystyczną właściwego psychologa jest umiejętność kreowania takiej atmosfery w czasie sesji, aby była ona odpowiednim wspomnieniem dla pacjenta, kojarzącym się z ulgą wewnętrzną, swobodą wyrażania własnych przemyśleń i problemów i towarzyszącą temu pomocą, wynikającą z właściwego słuchania i wyciągania profesjonalnych wniosków przez lekarza.

Z tego typu duchowym wsparciem będziemy w stanie pojąć przeżywane przez siebie stany, pokonując dzięki temu wszelkie bariery, które blokują naszą ścieżkę do równowagi wewnętrznej. Warto skorzystać z porad psychologów, aby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długi czas.

czy iść do psychologa
Jaki sposób psychoterapii wybrać?

Każdy, kto zdecydował się na podjęcie psychoterapii zastanawia się, w jakie miejsce się udać, jakiego typu leczenie będzie dla niego właściwe i jak wybrać właściwego psychoterapeutę . Od czego zapoczątkować poszukiwania a także co powinniśmy wiedzieć o psychoterapii, aby odpowiednio wybrać psychoterapeutę? Informacje znajdziemy pod spodem. Jaki typ psychoterapii będzie dla nas właściwy?...

W jaki sposób zostać psychoterapeutą?

Jak zostać psychoterapeutą, jak dużo zarabia psycholog, które studia trzeba skończyć, żeby wspierać ludzi? Odpowiedzi na takie oraz podobne pytania, które zadają sobie nieraz młodzi ludzie stojący przed wyborem swojej ścieżki kariery znajdziesz w tym artykule. Różnice pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą Jedną z podstawowych zawodzie psychoterapeuty...

Kiedy wybrać się do psychologa?

Na wizytę do psychologa zazwyczaj decydujemy się w ostateczności, gdy dochodzi do dramatu w formie prób lub myśli samobójczych bądź zachowań na tyle nieprzyjemnych, że nie da się już z nimi funkcjonować. Wynika to z faktu, że wypieramy z głowy myśl, że to właśnie nam potrzebna jest pomoc psychologiczna. A przecież działać zacząć można dużo wcześniej. Im szybciej zgłosimy się po pomoc, tym prędzej ją dostaniemy. Kiedy zastanawiamy się czy psycholog lub psychoterapeuta będzie dla nas odpowiednim wyborem...

Kategorie