Dlaczego w tak dużym stopniu boimy się wizyt u psychologa

W dzisiejszych czasach szeroko rozumianej tolerancji i akceptacji nowych społecznych zjawisk, psycholog czy psychoterapeuta nieustannie wydają się być hasłami, których nie opłaca się wypowiadać w towarzystwie. Konieczność konsultacji swoich problemów psychicznych ze specjalistą budzi w pacjencie lęk nie ze względu na samą wizytę, lecz głównie z uwagi na prawdopodobieństwo zostania odrzuconym przez społeczeństwo.

Przyczyna niniejszego problemu wynika z niewystarczającej edukacji i błędnego myślenia, iż choroby psychiczne i fizyczne mocno się różnią.

zdj_114

Nic bardziej mylnego. To właśnie od tego powinna rozpocząć się nasza droga z psychoterapią - od poczucia, iż nie jesteśmy ani inni, ani gorsi a ponadto, iż choroba psychiczna jest tak samo zwyczajną, występującą u pacjentów dolegliwością, jak choroby układu oddechowego, czy chociażby wrzody żołądka.

zdj_40

Piętnowanie osób, cierpiących na zaburzenia psychiczne skończyły się już dawno temu. Naprawdę to nie nasza wina, iż mamy tego rodzaju problemy i nie należy się tego wstydzić na przykład w poczekalni przychodni. Coraz częściej rozumiemy, iż każda osoba ma prawo do skorzystania ze wsparcia w radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami, dużą ilością emocji, czy skumulowanym cierpieniem, wywołanym rozmaitymi bodźcami.

Psychoterapeuta to nie tylko pomoc w pokonaniu przeszkód, będącymi ciężkimi do zniesienia dla naszej psychiki, ale poza tym dyskrecja oraz komfort w trakcie uczęszczania na spotkania. Cechą charakterystyczną właściwego psychologa jest umiejętność kreowania takiej atmosfery w czasie sesji, aby była ona odpowiednim wspomnieniem dla pacjenta, kojarzącym się z ulgą wewnętrzną, swobodą wyrażania własnych przemyśleń i problemów i towarzyszącą temu pomocą, wynikającą z właściwego słuchania i wyciągania profesjonalnych wniosków przez lekarza.

Z tego typu duchowym wsparciem będziemy w stanie pojąć przeżywane przez siebie stany, pokonując dzięki temu wszelkie bariery, które blokują naszą ścieżkę do równowagi wewnętrznej. Warto skorzystać z porad psychologów, aby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długi czas.

czy iść do psychologa
Już przy pierwszej wizycie zwracać uwagę na wszystkie sygnały, które mogą przekonać nas, że nasz psychoterapeuta jest odpowiednim specjalistą

Gdy decydujemy się na psychoterapię, mamy co do niej pewne oczekiwania, których niespełnienie przez fachowca może skutkować ogromnym urazem i brakiem chęci do dalszych konsultacji. Warto zatem już przy pierwszej wizycie zwracać uwagę na pewne sygnały, które mogą nas utwierdzić w przekonaniu, czy nasz psychoterapeuta jest najlepszym specjalistą. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy przy pierwszej wizycie psychoterapeuta rozjaśnia nam strukturę spotkania - dba o to, by ustalić konkrety dotyczące sesji, ich częstotliwość, metodę prowadzenia terapii (istnieje bowiem kilka rodzajów psychoterapii...

Pierwszy raz u psychologa

Pierwsze spotkanie z psychologiem, szczególnie jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z tą dziedziną, może wywołać rozmaite obawy oraz wyobrażenia, które po kilku spotkaniach będą wywoływać uśmiech na naszych twarzach. Na pewno pojawiają się wyobrażenia rodem ze starych filmów o szpitalach psychiatrycznych i obawa przed zbytnio stresującymi doświadczeniami.Oczywiście - bezpodstawnie. Pierwsza wizyta polega między innymi na wstępnej rozmowie, rozeznaniu w problemie. Pojawią się pytania o środowisko, bliskie otoczenie, przyczyny zgłoszenia się na doradztwo u psychologa....

W jaki sposób zostać psychoterapeutą?

Jak zostać psychoterapeutą, jak dużo zarabia psycholog, które studia trzeba skończyć, żeby wspierać ludzi? Odpowiedzi na takie oraz podobne pytania, które zadają sobie nieraz młodzi ludzie stojący przed wyborem swojej ścieżki kariery znajdziesz w tym artykule. Różnice pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą Jedną z podstawowych zawodzie psychoterapeuty...

Kategorie